Piotr „Sadi” Sadowski

sadi

Zawsze czekałem na książkę, w której początki polskiego hip hopu zostałyby opisane chronologicznie, a HH jako całość przedstawiony byłby jako uliczna sztuka niekojarzona wyłącznie z muzyką rap. W końcu się doczekałem – taka książka została napisana przeze mnie.

 


Urodzony w 1968 roku. Pionier hip hopu w Polsce, b-boy, aktywista hiphopowy. Jeden z pierwszych tancerzy breakdance w Polsce. Pionier Universal Zulu Nation w Polsce, oryginalny członek OldSchoolers Crew, pomysłodawca idei Generacja True School. Z kulturą hip hop związany od początku lat 80-tych.

W latach 1983 – 1990 brał czynny udział w budowaniu i rozpowszechnianiu kultury hip hop na terenie Polski południowej. W 1988 roku, tj. w czasach komunistycznych (bez udziału mediów) wprowadził breakdance na amatorską scenę teatralną, otrzymując propozycję współpracy w zawodowym zespole artystycznym „Granica” z Warszawy. Od 1990 roku Sadi kontynuował propagowanie pozytywnego wizerunku hip hop w środowiskach młodzieżowych. W drugiej połowie lat 90-tych (1998r.) Sadi i Graff jako pierwsi Polacy wstąpili do światowej organizacji promującej hip hop na wszystkich kontynentach – Universal Zulu Nation z siedzibą w Nowym Jorku, stając się tym samym prekursorami Zulu Style w Polsce.

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i milenijnych, Sadi aktywnie działał na rzecz polskiego hip hopu. Współpracował z miesięcznikiem „Hip Hop Magazyn” z Częstochowy. W dobie braku ogólno dostępnego Internetu był organizatorem ogólnopolskich imprez hiphopowych, m. in.: „Zulu Style – Hip Hop Style” (1999), Mistrzostw Polski Breakdance – „Breaker’s Revenge” (2000) czy „19 Rocznica Kultury Hip Hop w Polsce” (2003). Uczestniczył w takich projektach jak: „IX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy TVP Katowice” (2001), „Festiwal Hip Hop Opole TVP1” (2003) oraz prowadził takie imprezy jak „Mogilno – No Drugs” (2001, 2002, 2003), hiphopowe warsztaty „Zulu Mówi Hip Hop – Hip Hop Day” w Kamiennej Górze (2003) i wiele innych.

W 2010 roku rozpoczął współpracę z Old Schoolers Crew. W 2013 roku Sadi był pomysłodawcą True School Generation – hiphopowego projektu, który zaczął prosperować w 2015 roku. Projektu skierowanego do polskiego undergroundu. W tym do młodych ludzi, którzy bez udziału komercyjnych mediów stale umacniają polski hip hop. Działalność Sadiego – na długo przed tzw. boomem na hip hop w Polsce – inspirowała osoby związane z polskim undergroundem, zwłaszcza z tańcem. Zdaniem wielu, Sadi to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych działaczy hiphopowych w kraju lat 80-tych i 90-tych.

Napisz do autora na adres: sadi68(maupa)interia.pl